Ana Sayfa > HerTurlu.Blog > Çatıda elektrik üreten esnaf sayılacak


Çatıda elektrik üreten esnaf sayılacak

Çatıda elektrik üreten esnaf sayılacak

10 Kw ve altı elektrik üretenler, esnaf muafiyetinden yararlanarak, %5 gelir vergisi stopajı ödeyecek.Solar çatıda, elektriğin fazlasını dağıtım şirketlerine satanlara, “vergiden muaf esnaf” statüsünün verilmesi ile ilgili yasanın ayrıntıları ortaya çıktı. Gelir idaresi Başkanlığı’nın tebliğ taslağına göre, çatısında güneş yada rüzgar enerjisi ile elektrik üretenler, öz tüketimlerinden fazlasını elektrik dağıtım şirketlerine sattıklarında esnaf muafiyetinden faydalanacak. Bu da ihtiyacın fazlası için elde edilecek gelire karşılık %5 gelir vergisi stopajı ödeyecektir.

“Vergiden Muaf Esnaf” statüsü kazanabilmek adına maximum 10 kw kurulu güce sahip olmak ve ihtiyaçtan fazla üretilen elektriğin dağıtım şirketlerine satmaktır. Bu statüyü kazananlar, beyanname vermek ve defter tutmak zorunda kalınmayacaktır.

Sahibi olunan veya kiralanan işyerlerinde kurulan tesislerde üretilen elektriğin ihtiyaç fazlasının satışından dolayı esnaf muaflığından yararlanılamayacak. Ancak, konutunu hem işyeri hem de mesken olarak kullananların elde ettiği kazançlar muafiyet kapsamında kabul edilecek. Apartmanlardan alınan elektrik için gider pusulası apartman yönetimine kesilecek. Dağıtım şirketine elektrik satanların gider pusulalarını 5 yıl süreyle saklamaları gerekiyor.

Resmi Gazete' de yayınlanan tebliğe buradan ulaşabilirsiniz...


İlgilenebileceğiniz haberler

Hakkımızda

HerTürlü.Net, birçok kategoride ilanlarınızı ücretsiz yayınlayabileceğiniz, firmanızı en uygun kategoride sektörel dizinlere ekleyebileceğiniz, ürün ve hizmetlerinizle firmanıza özel sayfalarla tanıtabileceğiniz altyapıyı ücretsiz sunar.

Alternatif olarak özel bildirimler ve görsel, video, sunum dosyası ve benzeri eklentilerle şansınızı artırmak isterseniz Özel Üyelik Paketleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Reklam seçeneklerimiz için Reklam Paketleri sayfamızı inceleyin...

İletişim

HerTürlü.Net
[email protected]
İletişim Formu

Takip Edin...

Twitter  Facebook