Ana Sayfa > HerTurlu.Blog > Küresel piyasalar Fed'i bekliyor


Küresel piyasalar Fed'i bekliyor

Küresel piyasalar Fed'i bekliyor

ABD'de dün pay piyasalarında sınırlı düşüşler etkili olurken, dolar endeksinin yükselişini devam ettirdiği, 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin ise riskten kaçınan yatırımcıların alımları ile 11 Şubat'tan bu yana gördüğü en düşük seviyeye indiği görüldü.3 Haziran'da açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin çok altında kalmasının ardından Fed'in faiz artırımına ilişkin beklentilerin azalmasına karşın para politikalarıyla ilgili belirsizliklerin artması ve Brexit endişeleriyle azalan risk iştahı, piyasalar üzerindeki etkisini sürdürüyor.

Buna bağlı olarak gelişmiş ülke tahvil faizleri tarihi tarihi düşük seviyelerini test ederken, dolar endeksi de yükseliş eğilimini koruyor. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri dün yüzde 1,5690'a gerilemesinin ardından yüzde 1,60'ın hemen üzerinde dengelenirken, Almanya'da 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin ise yüzde eksi 0,03 ile tarihinde ilk kez negatif seviyeye geçmesi dikkati çekti.

Analistler, Fed'den bugün faiz konusunda bir adım beklemezken, karar metnindeki ifadeler ve Yellen'ın açıklamalarının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını dile getiriyor. Fed üyelerinin, gelecek iki yıla yönelik faiz tahminlerinin değişebileceğini belirten analistler, buna karşın bu yıl 25 baz puanlık iki faiz artışı beklentisini sürdürecek açıklamaların gelebileceğini kaydediyor.

ABD'de dün açıklanan perakende satışlar verisi beklentilerden iyi gelmesine karşın Dow Jones endeksi yüzde 0,33, S&P 500 endeksi yüzde 0,18 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,10 değer kaybederek düşüşlerini üst üste 4'üncü güne taşıdı.

Avrupa tarafında, Brexit tedirginliği piyasaların ana gündemini oluşturmaya devam ederken, açıklanan sanayi üretimi verisi beklentileri aşmasına karşın pay piyasalarında sert düşüşler görüldü. İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 2,01, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 2,29 ve Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,43 geriledi.

Asya'da bugün, devlet teşviklerinin artabileceği spekülasyonları ile Çin'de Şanghay bileşik endeksi kapanışa yakın yüzde 1,8 değer kazanırken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,4 yükseldi.

Yurt içinde, dünya borsalarındaki değer kayıplarının etkisiyle Borsa İstanbul 100 endeksi önceki gün olduğu gibi analistlerin destek olarak nitelendirdikleri 75.500 seviyesinin altına kadar gerilese de gelen tepki alımlarıyla bu seviyenin üzerinde kapandı. BIST 100 endeksinin 75.500 ve 73.400 seviyelerinin destek konumunda olduğunu dile getiren analistler, bugün Fed kararları öncesinde dalgalı seyrin devam edebileceğini öngörüyor.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler ve gelişmeler şöyle: 
10.00 Türkiye, nisan ayı kısa vadeli dış borç 
10.00 Türkiye, mart dönemi işsizlik oranı 
11.30 İngiltere, mayıs ayı işsizlik oranı 
12.00 Avro Bölgesi, nisan ayı dış ticaret dengesi 
15.30 ABD, mayıs ayı ÜFE 
15.30 ABD, haziran ayı New York Fed imalat endeksi 
16.15 ABD, mayıs ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı 
21.00 ABD, haziran ayı Fed faiz kararı 
21.30 ABD, Fed Başkanı Yellen'ın basın toplantısı 


İlgilenebileceğiniz haberler

Hakkımızda

HerTürlü.Net, birçok kategoride ilanlarınızı ücretsiz yayınlayabileceğiniz, firmanızı en uygun kategoride sektörel dizinlere ekleyebileceğiniz, ürün ve hizmetlerinizle firmanıza özel sayfalarla tanıtabileceğiniz altyapıyı ücretsiz sunar.

Alternatif olarak özel bildirimler ve görsel, video, sunum dosyası ve benzeri eklentilerle şansınızı artırmak isterseniz Özel Üyelik Paketleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Reklam seçeneklerimiz için Reklam Paketleri sayfamızı inceleyin...

İletişim

HerTürlü.Net
[email protected]
İletişim Formu

Takip Edin...

Twitter  Facebook