Ana Sayfa > HerTurlu.Blog > İnşaat maliyetlerinde artış durmuyor


İnşaat maliyetlerinde artış durmuyor

İnşaat maliyetlerinde artış durmuyor

İnşaat maliyetindeki yıllık artış mayıs ayında yüzde 105'i aştı. En büyük artış kalemi ise yüzde 130 ile malzemede yaşandı.TÜİK’in inşaat maliyet endeksi istatistikleri, konut fiyatlarında yaşanan fahiş artışın tek sebebinin arz açığı olmadığını ortaya koyuyor. Mayıs ayında inşaat maliyet endeksi aylık bazda yüzde 13.97, yıllık bazda ise yüzde 105.73 artış gösterdi.

Maliyetler bina inşaatında yıllık yüzde 102.32, aylık yüzde 3.84 arttı. Buna karşılık bina dışı yapıların maliyetindeki artış daha yüksek oldu. Bu kategoride yıllık artış yüzde 117.4 olurken, aylık artış ta yüzde 4.37 seviyesinde gerçekleşti.

Malzeme maliyeti işçiliğin 3 katı arttı

Mayıs’ta genel inşaat maliyetindeki en büyük artış kalemi yüzde 130.73 ile malzemede yaşanırken, işçilik maliyetindeki artış yüzde 44.06’da kaldı. Bina inşaat maliyetlerindeki artışlar da benzer özellik gösterdi. Toplam maliyetin yüzde 102.32 arttığı dönemde malzeme maliyeti yüzde 126.5, işçilik maliyeti yüzde 43.9 arttı.

Bina dışı yapılarda ise malzeme maliyeti yüzde 144.66 ile genel ortalamanın üzerinde bir artış yaşadı. Aynı dönemde bina dışı yapıların işçilik maliyetindeki artış oranı yüzde 44.34 olarak gerçekleşti.

 

Dünya


İlgilenebileceğiniz haberler

Hakkımızda

HerTürlü.Net, birçok kategoride ilanlarınızı ücretsiz yayınlayabileceğiniz, firmanızı en uygun kategoride sektörel dizinlere ekleyebileceğiniz, ürün ve hizmetlerinizle firmanıza özel sayfalarla tanıtabileceğiniz altyapıyı ücretsiz sunar.

Alternatif olarak özel bildirimler ve görsel, video, sunum dosyası ve benzeri eklentilerle şansınızı artırmak isterseniz Özel Üyelik Paketleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Reklam seçeneklerimiz için Reklam Paketleri sayfamızı inceleyin...

İletişim

HerTürlü.Net
[email protected]
İletişim Formu

Takip Edin...

Twitter  Facebook