Ana Sayfa > HerTurlu.Blog > Bankacılık sektörü karını katladı


Bankacılık sektörü karını katladı

Bankacılık sektörü karını katladı

Bu yılın ocak-nisan döneminde bankacılık sektörünün net karı, 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 59,2 artarak 17 milyar 459 milyon liraya ulaştı.Türk bankacılık sektörünün dönem net karı, bu yılın ilk dört ayında 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 59,2 artarak 17 milyar 459 milyon liraya yükseldi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), nisan sonu itibarıyla bankacılık sektörünün konsolide olmayan ana göstergelerini açıkladı.

Buna göre, Nisan 2017 döneminde Türk Bankacılık Sektörünün aktif büyüklüğü 2 trilyon 889 milyar 265 milyon liraya yükseldi. Sektörün aktif toplamı 2016 yıl sonuna göre 158 milyar liralık artış gösterdi.

Nisan sonu itibarıyla en büyük aktif kalemi olan krediler 1 trilyon 857 milyar 800 milyon lira, menkul değerler 365 milyar 103 milyon lira olarak hesaplandı.Geçen yılın sonuna göre sektörün aktif büyüklüğü yüzde 5,8, krediler yüzde 7,1 ve menkul değerler toplamı yüzde 3,9 arttı.

Bankaların kaynakları içinde, en büyük fon kaynağı durumunda olan mevduat, geçen yılın sonuna göre yüzde 5,7 artışla 1 trilyon 535 milyar 966 milyon liraya yükseldi.

Sektörün dört aylık net karı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 59,2 artarak 17 milyar 459 milyon lira oldu. Geçen yılın ocak-nisan döneminde sektörün toplam karı 10 milyar 967 milyon lira düzeyindeydi.

Sermaye yeterliliği standart oranı ise yüzde 16 seviyesinde gerçekleşti.

AA


İlgilenebileceğiniz haberler

Hakkımızda

HerTürlü.Net, birçok kategoride ilanlarınızı ücretsiz yayınlayabileceğiniz, firmanızı en uygun kategoride sektörel dizinlere ekleyebileceğiniz, ürün ve hizmetlerinizle firmanıza özel sayfalarla tanıtabileceğiniz altyapıyı ücretsiz sunar.

Alternatif olarak özel bildirimler ve görsel, video, sunum dosyası ve benzeri eklentilerle şansınızı artırmak isterseniz Özel Üyelik Paketleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Reklam seçeneklerimiz için Reklam Paketleri sayfamızı inceleyin...

İletişim

HerTürlü.Net
[email protected]
İletişim Formu

Takip Edin...

Twitter  Facebook